Ako je to vlastne s tým Time Managementom

time vs energy management

Tento mesiac máme tému „Efektívny Time management“. Myslím, že v skutočnosti to nie je najšťastnejší termín, pretože nás navádza na myšlienku, že dokážeme riadiť čas. Ale kto z nás to v skutočnosti dokáže? Čas proste plynie, ako sa hýbe hmotný vesmír. Čas vnímame len vďaka pohybu v priestore. Čas, to nie sú hodiny či kalendár. Ľudstvo sa dohodlo, že bude čas merať prostredníctvom pohybu vesmírnych telies. Zem, mesiac, planéty, celá naša galaxia sa točí relatívne rovnakým tempom. Kto z nás to ovplyvní? Asi nikto… To, čo však môžeme mať v skutočnosti pod kontrolou je to, akým tempom sa „točíme“ my samy. Ako rýchlo alebo pomaly sa pohybujeme v priestore. Riadime našu energiu. Takže, nemalo by sa to skôr volať „Energy Management“?

Všimli ste si, že čas prestávame vnímať v okamihu, keď sa ponoríme do činností, ktoré nás extrémne bavia a napĺňajú? Keď tvoríme „v prúde energie“? Vtedy čas nehrá žiadnu rolu. Na druhej strane, koľkokrát sme vyslovili vety typu „Nestíham“, „Na nič nemám čas“ apod.? Vtedy sa zdá, akoby bol čas našim pánom, akoby nás dobiehal či riadil naše životy nechceným smerom. A energia nám chýba.

Alebo, stalo sa vám niekedy, že ste dobehli na vlak v poslednej sekunde, alebo na poslednú chvíľu odovzdali nejakú úlohu, zákazku apod? Čo sa vtedy udialo? Jednoducho sme tak zrýchlili svoj vlastný pohyb a akcieschopnosť, že nemožné sa stalo skutočnosťou. Vybičovali sme sa k neuveriteľným výkonom. Preorganizovali sme svoje aktivity, aby všetko plynulo, priam prúdilo správnym smerom. Koľko energie sme vtedy dokázali vygenerovať?

Keď sa však bavíme manažérskym jazykom, tvárime sa, že čas dokážeme riadiť a voláme to „Time Management“. No realita je taká, že riadime seba samých. Náš pohyb, naše tempo, našu energiu.

S čím to všetko súvisí? Pomôžem si angličtinou. Pohyb sa po anglicky povie motion. Od tohto slova sa vyvinulo slovíčko motivácia. A sila motivácie je priamo úmerná sile nášho zámeru a našim dôvodom, pre ktoré sme sa rozhodli do nečoho pustiť. A sme pri koreni. Otázka Prečo? Je absolútne kľúčová vo všetkom, čo robíme. A náš Time Management, vlastne Energy Management je od nej úplne závislý.

A potom je tu ešte jedna vec. Naša schopnosť veci naštartovať, vykonávať a dotiahnuť do úplného konca. To posledné, teda ukončovanie, je zásadná kvalita, ktorá nás v konečnom dôsledku naplní pocitom uspokojenia. Dovolím si povedať, že sú to okamihy šťastia. Ten pocit, keď si môžeme odškrtnúť „hotovo“ 🙂

No, dosť filozofického okienka, poďme sa pozrieť prakticky, ako na to, aby sa nám darilo tieto šťastné okamihy dosahovať čím častejšie. Pozrieme sa na to, ako si pracovné aktivity lepšie zorganizovať v ďalšom článku.

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobné údaje budú použité len pre účely spracovania tohto komentára. Viac na Zásady zpracúvania osobných údajov