Malé veci, čo veľa znamenajú

Jedného dňa som vstala, ako sa zvykne hovoriť, “hore zadkom”. Náladu som mala mrzutú, noc krátku, vstávať sa mi vôbec nechcelo. Pohľad na budík ma však ihneď prebral a neostávalo iné, ako sa bleskovo presunúť do práce. Cestou v zápche som sa zamýšľala nad včerajšou domácou hádkou.
Svoj raňajší rituál v práci som vynechala – neobehla som kancelárie ani výrobu, nepozdravila sa s úsmevom na tvári s každým, neprehodila pár milých slov. Dokonca som ani len nepochválila kolegynkin nový účes.
Čo myslíte, ako prebiehal deň vo firme?
Keď som asi po hodine vyšla z kancelárie, zarazilo ma dusné ticho. Zamračené tváre, ponorené do svojej práce, zdvorilo odzdravili. Svojimi pohľadmi jasne naznačovali, že ich ruším pri niečom dôležitom.
V priebehu celého dňa prichádzali zlé správy počnúc tými o pokazených strojoch, cez chýbajúci materiál a končiac úrazom kolegu. Keď skončila pracovná doba, všetci zmizli ako gáfor.
– – –
Iný deň.
Do práce som prišla mimoriadne dobre oddýchnutá a plná elánu. Žiadne ranné kolóny, žiadne meškanie, žiaden stres. Po celý deň vládla príjemná atmosféra, ľudia podávali skvelé výkony a o humor tiež nebola núdza. Nič sa nepokazilo, nikto si neublížil. Všetko šlo ako po masle. Ľuďom sa po práci nechcelo ísť domov. Dohadovali sa, kam ešte spolu zájdeme.

Možno si po prečítaní týchto riadkov poviete, že predsa “nie je každý deň nedeľa”.  Snáď máme občas nárok na blbé dni, nie?
Keď som sa však na to spätne pozrela, uvedomila som si mohutnú silu a váhu svojej role. Ako šéf som ovplyvňovala chod celej firmy. Bola to predsa moja úloha a zodpovednosť. Vraví sa, že ryba smrdí od hlavy. V ten zlý deň to bolo naozaj zrejmé. Veľmi rýchlo sa rozšírilo po firme, že má šéfka náladu pod psa – a každý sa jej preto radšej vyhýbal a akoby očakával, že ten deň nebude dobrý. A vtom som to pochopila! Jednoducho nemôžem prísť do práce so zlou náladou a ospravedlňovať to tým, že mám blbý deň. Veď si niekto mohol kvôli mne vážne ublížiť.

Iste, každý z nás má svoj podiel na tom, ako bude jeho deň vyzerať. Svojím postojom a správaním však ovplyvňujeme i tých ostatných v našej blízkosti.
Je preto vždy na tej hlave, na tom tvorcovi spoločného vesmíru, ako prebehne celý deň. Aký výkon ľudia vo firme podajú. S čím odídu domov k svojim rodinám.
– – –
Akú máte skúsenosť vy? Dokážete ovplyvňovať náladu svojho okolia? Či dokonca výkony svojich kolegov, podriadených?

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobné údaje budú použité len pre účely spracovania tohto komentára. Viac na Zásady zpracúvania osobných údajov